۱۲ ترفند کاربردی در مایکروسافت ورد

0 399

به احتمال زیاد از مایکروسافت ورد استفاده کرده‌اید و یا ممکن است مجبور شوید در آینده از آن استفاده کنید. با این ترفندها به راحتی می‌توانید بهره وری و سرعت خود در استفاده از Microsoft Word را بیشتر کنید.

به گزارش ایستاتگ،  صرف نظر از اینکه در کار با مایکروسافت ورد تازه کار هستید یا خیر، امیدواریم برخی از نکات ذکر شده در زیر برای شما مفید باشد.

ترفندهای کاربردی در مایکروسافت ورد

 

کپی کردن بدون قالب بندی

اگر می‌خواهید چیزی را از جای دیگری کپی کنید؛ اما نمی‌خواهید فونت آن با فونت حال حاضر در سند وردتان تغییر کند، آن را مانند همیشه کپی کنید، اما Ctrl+Shift+V را فشار دهید. با انجام این کار محتویات با هرگونه قالب بندی مانند رنگ متن، اندازه و فونت اصلی خود کپی می‌شود.

 

پاک کردن قالب بندی

پاک کردن قالب بندی

اگر می‌خواهید قالب بندی قسمت خاصی از سند خود را پاک کنید، آن قسمت را هایلات کرده و روی نماد پاک کردن قالب بندی کلیک کنید. این نماد مانند پاک کن کوچک در کنار حرف A است.

اگر می‌خواهید قالب‌بندی همه‌ی قسمت‌های سندتان را پاک کنید، Ctrl+A را فشار دهید تا همه مطالب در سند هایلایت شود و سپس روی نماد پاک کردن قالب‌بندی کلیک کنید.

 

مشخص کردن قسمتی از متن

برای مشخص کردن قسمتی از متن ورد، می‌توانید یک بار کلیک کنید تا مکان‌نمای متن در ابتدای ناحیه‌ای که می‌خواهید مشخص کنید قرار دهید، سپس shift را نگه دارید، سپس در انتهای ناحیه کلیک کنید.

 

به سرعت چندین اشتباه را اصلاح کنید

آیا به تازگی یک سند ورد را به پایان رسانده‌اید و متوجه شده‌اید که یک اشتباه کوچک در یک کلمه مرتکب شده‌اید، به عنوان مثال، به جای (زمین) از عبارت (ذمین) استفاده کرده‌اید.

می‌توانید با استفاده از Find and replace در عرض چند ثانیه این غلط املایی را برطرف کنید.

ابتدا Ctrl+F را فشار دهید تا ابزار find and replace باز شود. سپس بر روی Replace کلیک کنید، کلمه یا عبارتی را که می‌خواهید جایگزین کنید تایپ کنید. پس از آن، محتوایی را که می‌خواهید جایگزین شود تایپ کنید.

 

به سرعت یک لیست را کپی و ایجاد کنید

فرض کنید باید یک سند را بخوانید و کلمات یا عبارات خاصی را انتخاب کنید و تصمیم بگیرید لیستی از آن‌ها بسازید.

به جای جابجایی در سند، هر بار کلمه‌ی مورد نظر را می‌بینید، می‌توانید به سادگی کلمه را انتخاب کرده و CTRL + F3 را فشار دهید. می‌توانید این کار را چندین بار انجام دهید تا زمانی که هر کلمه و یا عبارت را پیدا کنید.

پس از اتمام کار، به قسمتی از سند که می‌خواهید لیست ایجاد شود بروید و Ctrl + SHIFT + F3 را فشار دهید تا تمام قسمت‌های برجسته‌شده‌ای که به تازگی کپی کرده‌اید جای‌گذاری شود. این ویژگی به عنوان Spike در ورد شناخته می‌شود.

در آخرین مرحله، می‌توانید محتویات را انتخاب کنید و از ابزارهای شماره‌گذاری در نوار ابزار برای تبدیل کلمات به فهرست مرتب‌تری استفاده کنید.

 

نوار ابزار را بردارید

اگر می‌خواهید بدون حواس‌پرتی در ورد بنویسید، می‌توانید با فشار دادن Ctrl + F1 نوار ابزار بالای سند را حذف کنید. در هر زمانی به آن نیاز داشتید، می‌توانید دوباره Ctrl + F1 را فشار دهید تا دوباره مشاهده شود.

 

حذف کلمات با یک کلید

آیا نیاز به حذف یک بخش بزرگ از متن دارید؟ به جای نگه داشتن نوار بک اسپیس، می‌توانید CTRL را نگه دارید و سپس BACKSPACE را فشار دهید.

با انجام این کار هر بار که دکمه Backspace را فشار می‌دهید، به جای یک کاراکتر، یک کلمه حذف می‌شود.

دکمه backspace و ctrl را با هم نگه دارید تا بخش‌های مختلف متن را با سرعت حذف کنید.

 

Tell me what to do

اگر در حال یافتن عملکردی در Word هستید؛ اما در گشتن در بین منوها مشکل دارید یا میانبر را به یاد نمی‌آورید، روی میانبر “Tell me what to do” در بالای نوار نوار ابزار کلیک کنید.

از اینجا، می‌توانید کاری را که می‌خواهید انجام دهید تایپ کنید و پاسخ‌های متنی دریافت کنید. به عنوان مثال، با تایپ کردن “ایجاد جدول” گزینه‌هایی برای ساخت یک جدول از داخل سند ورد در اختیار شما قرار می‌دهد.

این ابزار ترفندی است که بسیاری از کاربران قدیمی ورد ممکن است از وجود آن آگاه نباشند.

 

جستجوی سریع یک کلمه

اگر در حال ویرایش یک سند ورد هستید، اما به اطلاعاتی در مورد یک کلمه نیاز دارید، می‌توانید از ابزار Smart Lookup استفاده کنید. به سادگی کلمه را انتخاب کنید، کلیک راست کرده و Smart Lookup را کلیک کنید.

با انجام این کار یک پانل کوچک باز می‌شود که حاوی اطلاعات مربوط به کلمه است.

 

غیرفعال کردن بررسی املا و گرامر

غیرفعال کردن بررسی املا و گرامر

شما می‌توانید روی کلمه‌ای که دارای خطای املایی است راست کلیک کرده و روی «افزودن به فرهنگ لغت» کلیک کنید.

با این حال در یک روش راحت‌تر شما می‌توانید بررسی املا و دستور زبان را به طور کامل خاموش کنید تا خطوط قرمز و سبز مزاحم را حذف کنید.

 

برای غیرفعال کردن بررسی املا و دستور زبان در ورد تنها برای یک سند، روی File و سپس Options و سپس Proofing کلیک کنید. سپس باید دو گزینه پنهان کردن اشتباهات املایی و دستوری را علامت بزنید.

تنظیمات تصحیح خودکار

در ورد کلماتی دارید که نمی‌توانید درست تلفظ کنید؟ آیا کلمات یا عباراتی طولانی هستند و نمی‌توانید آن‌ها را بنویسید؟ می‌توانید از تنظیمات AutoCorrect استفاده کنید.

به سادگی روی File و سپس Options و سپس Proofing کلیک کنید.

سپس بر روی AutoCorrect Options کلیک کنید.

شما می‌توانید کلمات سفارشی خود را اضافه کنید و سپس اصطلاحی را که می‌خواهید جایگزین کنید را وارد نمایید.

تصحیح خودکار سفارشی یک راه عالی برای افزایش بهره وری شما باشد.

نه تنها می‌توانید از آن برای تنظیم اشتباهات املایی رایج استفاده کنید، بلکه می‌توانید از آن برای تبدیل اختصارات سریع به کلمات یا عبارات طولانی برای صرفه‌جویی در وقت استفاده نمایید.

 

رنگ صفحه را تغییر دهید

ورد بر اساس استاندارد به رنگ سفید روشن است. گاهی اوقات، این رنگ می‌تواند فشار زیادی بر روی چشم شما وارد کند. برای تغییر رنگ صفحه به sepia که رنگ زرد تیره‌تری دارد، روی کادر «Tell me what to do » کلیک کنید، سپس «change page color’» را تایپ کنید.

در نتایج، روی Page Color کلیک کنید ؛ تعدادی گزینه دارید، از جمله Sepia، که برای چشم بهتر و آسان‌تر است.

منبع: .online-tech-tips

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.